Zima se pomalu loučí a zahrada se začíná znovu probouzet k životu. Právě jaro je obdobím, kdy zahradě věnujeme první velkou péči, kterou potřebuje k tomu, aby se znovu zazelenala, rozkvetla a byla příjemným místem pro odpočinek i pěstování.
Po zimě je potřeba odstranit spadané listí, zbytky větví, jehličí i jiný organický odpad, který se na zahradě za několik měsíců nahromadil. Tato vrstva může zadržovat vlhkost a bránit trávníku v růstu. Vhodným pomocníkem je zahradní vysavače nebo fukary na listí, která výrazně urychlí a usnadní práci.
Trávník často po zimě působí unaveně, mohou se v něm objevit suché či plesnivé skvrny. Důležitou činností je vertikutace, tedy provzdušnění trávníku, při které se odstraní zplstnatělá vrstva mechu a zbytků starých travin. Po této proceduře trávník snáz dýchá a přijímá živiny.
Ještě předtím, než se naplno pustíte do sekání a zavlažování, zkontrolujte stav zahradní techniky. Vyzkoušejte sekačku, zkontrolujte nože, nabruste je nebo je vyměňte. Podívejte se i na zavlažovací systémy a hadice - pokud jsou popraskané nebo ucpané, je čas je vyměnit.
Brzy na jaře je ideální doba pro prořez ovocných stromů a okrasných keřů. Prořez pomáhá rostlinám nasměrovat energii do nových větví a zlepšit jejich vitalitu. K prořezu je vhodné použít ostré zahradní nůžky nebo pilku.
Dobře udržovaná zahrada neznamená jen okrasu, ale i příjemné místo pro relaxaci a odpočinek. Aby práce na zahradě byla efektivní a bavila vás, hodí se mít po ruce správné pomocníky. Tady je pět produktů, které by neměly chybět žádnému zahradníkovi.
Bez kvalitní sekačky se na jaře neobejdete. Podle velikosti zahrady si vyberte buď klasickou rotační, aku nebo benzinovou variantu. Udržený trávník je vizitkou každé zahrady.
Zavlažovací systém nebo aspoň praktický hadicový set zajistí, že rostliny dostanou dostatek vody i v teplých dnech. Dnes existují chytré systémy s časovači a senzory vlhkosti.
Pro čistění zámkové dlažby, plotu nebo zahradního nábytku je ideální pomocník. Vysoký tlak vody si poradí i s odolnou špínou bez chemie.
Příprava záhonů je s ručním náčiním náročná, proto se vyplatí investovat do elektrického nebo benzinového kultivátoru, který promělčí půdu rychle a efektivně.
Po sezóně potřebujete někde uskladnit náčiní, nástroje nebo podušky z lehátek. Praktický box nebo domek ochrání věci před deštěm i sluncem.
I když bydlíte v bytě, můžete si na balkoně nebo lodžii vytvořit vlastní malou zahrádku. Nemusíte mít hektary půdy, abyste si vypěstovali mátu na mojito nebo rajčata na salát.
Použijte truhlíky s drenážními otvory a podmiskami, ideálně z plastu nebo odlehčených materiálů. Pro větší rostliny jsou vhodné květináče s objemem alespoň 10 l.
Na balkon se hodí bylinky (bazalka, tymián, pažitka), rajčata, papriky, saláty i drobné ovoce jako jahody. Důležitá je volba podle světové strany a počasí.
Zejména v létě je nutné pravidelné zalévání. Pokud nemáte čas nebo odjíždíte, pomůže automatická závlaha s časovačem.
Vertikální zahrada, závěsné systémy nebo police na bylinky maximalizují prostor a balkon promění v zelený kout.